Najczęściej stosowane w monitoringu osiedla są kamery zewnętrzne do ochrony budynków mieszkalnych, parkingów osiedlowych i placów zabaw. Monitoring osiedla ma na celu ograniczenie wandalizmu oraz kradzieży. Kamery najczęściej obserwują zaparkowane przed blokiem samochody i pozwalają zaobserwować co dzieje się na parkingu przez całą dobę. Redukuje to nocne kradzieże kołpaków i lusterek.

Dzięki kamerom w okolicy blokowego sklepiku przestały odbywać się głośne wieczorne imprezy z alkoholem. Łatwo jest też ustalić kto pije alkohol, tłucze butelki, a swoje potrzeby fizjologiczne załatwia w miejscach nie przeznaczonych do tych czynności. Dzięki monitoringowi można sprawdzić, którzy kierowcy mają ciężką nogę na osiedlowych uliczkach. Nareszcie wszystkie śmieci nie trafiają na chodnik tuż obok śmietnika, ale prosto do niego. Sprawców kradzieży osiedlowych jest łatwiej ustalić ze względu na możliwość cofnięcia nagrania. Z tego powodu spada ilość kradzieży a ich sprawcy zostają częściej wykryci.

Planowaniu montażu kamer na osiedlu zawsze towarzyszą dyskusje mieszkańców. Mieszkańcy obawiają się o swoją prywatność. Bezpieczeństwo dzieci i dorosłych, spadek bezmyślnych zniszczeń w zasobach spółdzielni, szybko przekonuje jednak niedowiarków. Kamery osiedlowe z powodzeniem przejmują rolę dozorcy.

You are currently viewing Monitoring osiedla Warszawa